e
sv

Geçmişin İzinde/Şifre

avatar

CIHAN ORMANCI

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kızgın ve kavurucu güneşin altında, beyaz ve ırkçı çiftlik sahibinden yediği dayağın etkisiyle pamuk tarlasında çalışan annesine doğru koşuyordu siyahi bir çocuk… Veya Müslüman olduğu için türlü tacizlere ve zorbalıklara maruz kalan genç siyahi günlerce aç bırakılıyordu. Üstelik iş yükü artırılarak. Bir diğeri otobüse binen bir beyaza yerini vermek zorunda kalıyordu yıllarca. Bunun gibi yüzlerce haksız müdahalenin ardından kölelik kalktı kalkmasına, ancak Amerikalı beyazlar kalplerinden ırkçı düşünceleri bir türlü çıkaramadılar. Amerikan İç Savaşı’na bile neden olan bu ayrılıkçı fikirler birçok acının yanında siyahi efsanelerin de doğmasına yol açtı. Bugünlerde George Floyd ile başlayan siyahi hareketlenmelerin arkasında ilham aldıkları onlarca siyahi karakter var.

Yıllar yılı tüm dünyaya demokrasi dersi vermeye çalışan Amerika’da beyazların mutlu aile tablosunun, siyahları hedef alan zulüm ve şiddet ile gerçekleştiğini söylesem hiçte abartı kaçmaz sanıyorum. Siyahilere verilmeyen konut kredileri, şirketlerin iş alımlarında beyazları kayırmaları, uyuşturucu ve hırsızlık olaylarının, medyada sadece siyahilere ait kusurlar olarak gösterilmesi gibi haksızlıklar hala sürmekte. Irkçı beyazlar için mutluluk ve refah; siyahilere olan üstünlük, emek sömürüsü ve efendiliğin hep sürmesi anlamına geliyor. Buradaki asıl fikir, beyazların siyahlara karşı sürdürdüğü ‘İç Savaş’ın aslında hiç bitmiyor olması… Afrika yolculuğumda oradaki mazlum halkın gözlerinde gördüğüm aynen bu duyguydu. ‘Aşağılanma…’ Maalesef buradaki halk gelecek nesillere umut ve özgürlük dolu bir yaşam sunamıyor.

Bu kaynaktan yola çıkarak, kaleme aldığım ilk romanım Geçmişin İzinde/Şifre ile Amerika kıtasındaki ırkçı dünyaya değişik bir açıdan, gelecek kurgulu, sürükleyici bir romanla bakabilirsiniz. Üç kitaptan oluşacak seride kişisel bir trajediden, küresel bir akıma dönüşen Selim’in efsanevi hikayesini keyifle okuyacaksınız. Yıllarca sömürülen, hor görülen kara kıta Afrika’nın muhteşem dirilişine şahit olacaksınız.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Geçmişin İzinde/Şifre