e
sv

Yazar Nurten Ertul Kimdir ?

avatar

İlayda Kayapınar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yazar-Nurten Ertul

Niğde doğumlu olan yazar İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Halen İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nde eğitim hayatını sürdürmektedir.  Günaydın, Sabah ve Bugün gazetelerinde muhabir olarak çalışmış; 1453 Kültür Sanat Dergisi ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ekonomi Basın Tarihi gibi çeşitli prestij yayınlarla kitapların yazar ve editörlüğünü üstlenmiştir.  İlk romanı Kapadokya bölgesinden Yunanistan’a mübadeleyi anlatan Kimlik-Elveda Kapadokya 2006 yılında yayınlanmış, ardından 2008 yılında Bosna Hersek’in son 150 yılını anlattığı Beyaz Zambak, 2020’de İstanbul’da iki farklı dine inanan gençlerin aşkını yazdığı Miras ile son olarak da  Anadolu’nun Türkleşmesinde  önemli görevler üstlenen Karamanoğlu Beyliği’nin bilinmeyen tarihini  Karamanoğlu Beyi Nure Sofi Geçmişten Sırlarıyla Geldi adlı romanıyla anlatmıştır.

Eserlerini oluştururken belgesel araştırma tekniklerini kullanan yazar, Türk edebiyatında genellikle ilklerin ve üzerinde tartışmaların olduğu konuları ele almasıyla tanındı.  Cumhuriyetten sonra  edebiyat tarihinde  ilk defa Kapadokya bölgesinden Yunanistan’a giden Türk Hıristiyanların hayatlarını romanlaştırmış ardından da Karamanoğlu Beyliği’ni konu alan romanıyla ilkleri yazmaya devam etmiştir.  Bu konular çağdaş Türk edebiyatına yazarın kattığı kültürel zenginliklerdir.  

Çeşitli yayınevleriyle çalışan yazar son olarak Kültür Bakanlığı’nın yazar yayıncı sertifikası ile eserlerini yayınlamış ve Gözlük Markası’yla okuyucularıyla buluşturmuştur. Yazar, eğitim hayatından itibaren çeşitli mesleki ödüllerinin de sahibi olmuştur. 1990 yılında Türkiye Genç Gazeteciler Yarışması’nda 3.’lük, Çevre ve Basın dalında 2.’lik. 2018’de Sarıyer Beyaz Martı  Edebiyat Onur Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.  İstanbul’da yaşayan yazar  araştırmaya daha fazla zaman ayırması nedeniyle yeni romanları çok sık aralıklarla yayınlamamakta. Buna karşılık araştırmalarını ve bilgi birikimlerini kendi adına açtığı sosyal medya gruplarından okuyucularıyla paylaşarak sürdürmektedir.

Yazara ve eserlerine aşağıda ki i-mail adresinden ulaşabilirsiniz.

gozlukyayincilik@gmail.com

Yazar-Nurten Ertul

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • nilay
  9 ay önce

  Teşekkürler, yazarımızı çok güzel anlatmışsınız.

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Yazar Nurten Ertul Kimdir ?